Pora na kąpiel!
-
30 min
-
3-6 lat
Czy Wasze dziecko ucieka jak tylko usłyszy, pora na kąpiel?
Mam na to niezawodny sposób i możecie się przy tym świetnie bawić. Dodatkowym atutem jest oddziaływanie terapeutyczne na dziecko.
Przygotujcie:
Dwie laleczki, by opowiedzieć historię o tym jak np. Evi szykuje się do snu.
Jak ta zabawa wygląda?
Opis
Głównymi bohaterkami waszej zabawy, będą laleczki - możecie wstawić imię córki/syna, lub wykorzystać imię, które Wasze dziecko nadaje postaciom, którymi się bawi. To miły gest potwierdzający, że przysłuchujecie się zabawom i wiecie co u Waszych dzieci się dzieje. Opowiedzcie wszystkie etapy kąpieli i to jak chcielibyście, by to i u Was przebiegało.
Gotowi? Przykładowo mogłoby wyglądać to tak:
Krok 1
Rodzic: Evi nie czuła, że jest zmęczona, ale mama/tata, powiedziała/ł patrząc się na zegarek, że to już ten czas, kiedy trzeba odpocząć. Evi poszła do łazienki. Weźcie Evi i jej towarzyszkę do kąpieli, napełnijcie wannę wodą i powiedzcie, że Evi będzie mówić Tobie co masz robić np. trzeba się rozebrać i złożyć ubranko.
Evi wymaga pomocy, bo to lalka, ale ty możesz zrobić to sam/a.
Krok 2
Evi dzięki Waszej pomocy, trafia do wody, gdzie pływa i mówi o zaletach kąpieli (można się odprężyć – wspieracie nabieranie samoświadomości co do stanów w jakich przebywa wasze dziecko; można umyć ciało by było czyste i pachnące – wspieranie świadomości dbania o higienę itp..). Po tym etapie, czas na Wasze dziecko, by zrobiło to do czego je zachęcacie.
Krok 3
Teraz jest czas na umycie Evi, zapytajcie się co trzeba umyć i niech Wasze dziecko samodzielnie umyje lalkę, a potem ją osuszy ręcznikiem. Ważne jest by przy tych czynnościach, dziecko ćwiczyło ręce samo. Mycie, wycieranie, kremowanie własnego ciałka, ubieranie małych laleczek to doskonały masaż i trening dla dłoni dziecka, które za chwilę, będzie musiało podjąć próby pisania.
Podsumowanie
Koniecznie bawcie się świetnie, niech Evi żartuje, gdy jest w Waszych dłoniach, np. ojej do oka mi wpadła woda, trzeba ręcznikiem przetrzeć oko, albo kremowanie to i ja lubię, bo wtedy mnie nie szczypie ciało itp. Czy Evi będzie dobrą towarzyszką kąpieli zależy od Was i Waszych pomysłów i żartów.
Ja życzę Wam, byście wspólnie czekali na kąpiel, bo to może być niezapomniana chwila we dwoje.
P.S. Zarezerwujcie sobie trochę więcej czasu, nie róbcie tego w pośpiechu, dzięki temu zadziałacie wyciszająco na dziecko.
Opracowała Anna Rozdejczer,
nauczyciel, pedagog, trener komunikacji i terapeuta ręki w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej AURIS.